Kredyt hipoteczny- kilka praktycznych porad

Stoisz przed zakupem nieruchomości. Nie dysponujesz wolnymi środkami by móc  dokonać transakcji gotówkowo, więc naturalnie Twoja droga skierowana jest ku bankom. Kredyt hipoteczny pozwoli spełnić Twoje marzenia. Poniżej znajdziesz porady, które pomogą podejść do tematu właściwie i ograniczyć stres związany z zaciągnięciem wieloletniego zobowiązania.

 1. Po pierwsze i najważniejsze

 Na początek zgromadź niezbędne zasoby finansowe, nie wszystko sfinansujesz kredytem. Obowiązkowy wkład własny – bez tego ani rusz. 10 – 20% wartości nieruchomości to zabezpieczenia, na które aktualnie przystają banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Licz się również z kosztami około transakcyjnymi, czyli jednorazową prowizją za udzielenie kredytu (0-2%), kosztami notarialnymi (ok 3%), prowizją pośrednika (2-5%). Zaskoczony? Okazuje się że trzeba zebrać dodatkowo między minimum 15% a nawet 30% ceny zakupu. Lepiej wiedzieć to dokładnie zanim znajdziesz swoje wymarzone M i zostaniesz brutalnie sprowadzony na ziemię, a po wymarzonym M pozostanie tylko mrzonka.

 1. Po drugie- równie ważne

 Zanim jeszcze zaczniesz rozglądać się za wymarzoną nieruchomością, sprawdź swoją zdolność kredytową u niezależnego specjalisty. Często ludziom wydaje się, że bank w którym mają konto od 10 czy nawet 20 lat da im najlepsze warunki kredytowe. Niestety, to wyobrażenie okazuje się mylne. Warto skorzystać z porad osoby niezwiązanej z jednym bankiem, osoby która zaoferuje kilka opcji do porównania, dopasowanych do Twoich kryteriów i sytuacji ekonomicznej. To pierwszy krok, pozwoli Ci określić pułap cen nieruchomości, na które Cię stać, ale też może zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych w perspektywie 30 lat. Tutaj też dowiedz się szczegółowo o kosztach około kredytowych!

 1. Po trzecie- grunt to przygotowanie

 Ważne będzie nastawienie i podejście do samej procedury kredytowej. Co musisz wiedzieć? Cierpliwość okaże się cenną i niezbędną cechą. Wymogi formalne będą skomplikowane. Pamiętaj, że bank pożyczając kilkaset tysięcy złotych nie zrobi tego bez dogłębnej analizy i maksymalnego zabezpieczenia. Przygotuj się mentalnie, że dokumentacja której będzie wymagał będzie dotyczyła zarówno nieruchomości jak i zatrudnienia. Papierologia, papierologia i jeszcze raz papierologia-  tego nie unikniesz.

 1. Po czwarte- zadbaj o stan prawny

 Stan prawny nieruchomości, to kolejny aspekt o którym należy wspomnieć. Klarowna sytuacja, sprawdzona przed ostateczną decyzją zakupową, od a do z, niezwykle ułatwi sprawę. Przy wyborze nieruchomości zwróć szczególną uwagę na formę prawną lokalu, dokładnie przeanalizuj księgę wieczystą (jeśli jest), sprawdź status pomieszczeń przynależnych, podstawę nabycia, dopytaj o możliwe zadłużenia- czyli wszystko to co może być punktem newralgicznym przy analizie przeprowadzonej przez bank.

 1. Po piąte- umowa przedwstępna

 Ostatni etap to sporządzenie umowy przedwstępnej, która rozpocznie procedurę kredytową. Jest to zobowiązanie między sprzedającym a kupującym. Przyłóż się do tego etapu, zabezpiecz środki finansowe które wpłacisz i miej pewność, że sprzedający nie wycofa się ze sprzedaży.

Zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny, to zwykle zobowiązanie na długie lata- 20-30. Kluczem do sukcesu jest kilka czynników:

 1. Zgromadzenie wkładu własnego
 2. Obiektywne badanie zdolności kredytowej i wstępna weryfikacja
 3. Świadomość kosztów około transakcyjnych i około kredytowych
 4. Cierpliwość
 5. Jasny stan prawny nieruchomości
 6. Profesjonalna umowa przedwstępna

Przerażony? – niepotrzebnie. Pamiętaj, że droga ta to dla wielu jedyna szansa na zdobycie nieruchomości na własność. Wielu okupiło ją potem i łzami, jednak było warto żeby zdobyć swoje wymarzone lokum na własność.

 

autor: Agnieszka Urbańska