Agent nieruchomości- praca dla każdego?

Pewnego dnia w Twojej głowie kiełkuje pomysł na bycie pośrednikiem. Jesteś zmęczony, a może nawet sponiewierany pracą w korporacji? Uznajesz, że praca ta będzie idealna dla Ciebie, bo przecież stworzony jesteś do kontaktu z klientem i sprzedaży. Masz dosyć sztywnych godzin pracy, narzucanych zadań, braku swobody w działaniu. Postanawiasz wziąć sprawy we własne ręce i być w końcu niezależnym, wolnym, być Panem swojego losu. Idea… wydaje się całkiem słuszna, ale czy z pewnością rzeczywiście jest tak prosta, jak z pozoru wygląda?

W toku prowadzenia wielu rozmów rekrutacyjnych z osobami aplikującymi na stanowisko pośrednika nieruchomości nie można było przejść obojętnie obok tematu i pozostawić go bez komentarza. Jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku pracy w branży nieruchomości? Czy każdy może zostać pośrednikiem i każdy nadaje się do tego typu pracy?  Czy zawód pośrednika to zajęcie łatwe, lekkie i przyjemne? Czy rzeczywiście swoboda, nienormowany czas pracy i zarobki dają pełną niezależność? Czy wykreowany przez kandydata obraz idealistyczny tej pracy ma coś wspólnego z rzeczywistością?

Znajdujemy się w momencie, w którym pośrednikiem może zostać każdy. Byłeś team leaderem, sprzedawcą w sklepie odzieżowym, doradcą ds. klienta na stacji Orlen, kelnerem, barmanem, a może w zasadzie nic nigdy nie robiłeś i oto właśnie stwierdziłeś, że będziesz pośrednikiem. Do pracy nie jest wymagana licencja, więc jednocześnie nie ma żadnych barier by wykonywać ten zawód, no może oprócz ograniczeń psychologicznych. Już na etapie przeglądania aplikacji, które są odpowiedzią na ogłoszenie o pracy na stanowisko pośrednik ds. nieruchomości pojawia się wiele refleksji. Czytając wysyłane CV, w ogromnej ilości sytuacji nasuwa się jedno słowo- przypadek.

Zanim klikniesz „wyślij” przemyśl sprawę dziesięć razy. Zastanów się czy jesteś w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za np. 1mln zł, który wart jest dom przyjęty przez Ciebie do sprzedaży. Przed chwilą nie miałeś żadnego obciążenia lub magiczną granicą było 200zł, które było wartością sprzedawanego przez Ciebie towaru w sklepie, gdzie pracowałeś. Przecież sprzedaż to po prostu sprzedaż, dobry sprzedawca sprzeda wszystko! Czyżby? Zapewniam Cię, że to nie jest to samo. Sprzedaż dobra 5000% droższego wymaga zdecydowanie innych umiejętności, owszem można się ich nauczyć, jednak wymagają one również poważnego, odpowiedzialnego podejścia do tematu oraz pewnych predyspozycji, czego nie da się już nauczyć, to po prostu trzeba mieć. Odpowiedź na pytanie czy każdy może wykonywać ten zawód jest jednoznaczna- każdy. Druga strona medalu, to czy każdy się do tego nadaje i tu jednoznacznie stwierdzam- zdecydowanie nie!

Idąc dalej praca owszem jest przyjemna, ale czy lekka i łatwa? Tam gdzie pojawia się drugi człowiek i różnego typu skomplikowane sytuacje życiowe, które powodują konieczność zmiany, a do tego idą za tym duże pieniądze, w mojej opinii nigdy nie będą one łatwe. Można czerpać przyjemność z codziennych działań, jednak nie wyeliminują one cieni, gorszych dni, porażek i nieprzewidzianych zachowań ludzkich, na które musisz być przygotowany. Dawka potężnych emocji jest ciężka do udźwignięcia i okiełznania, kiedy nie wiesz z czym się mierzysz.

Wykonując zawód pośrednika będziesz miał swobodę, jeśli biuro do którego trafiłeś pozwoli Ci na to, będziesz miał nienormowane godziny pracy, sam będziesz ustalał sobie grafik, ale czy to spowoduje że zarobki będą duże? Niektórzy będą czuli się jak ryba w wodzie, jednak większość z nas zgubi się w takim modelu, będąc mentalnie przyzwyczajonym do zarabiania 3-5 tys i wykonywania określonych zadań, które ktoś nam wyznaczył.

Podsumowując pośrednikiem nieruchomości nie może być każdy, a nawet inaczej- nie powinien być każdy. Praca ta wymaga ogromnych pokładów samodyscypliny, umiejętności organizowania sobie czasu, odporności na stres, uporu, komunikatywności i wielu innych cech, które można wymieniać bez końca. Pamiętaj, że chodzi o ludzi i często o majątki ich życia. Nie próbuj, nie testuj, nie sprawdzaj, nie gdybaj, a przede wszystkim nie oszukuj siebie. Podejmij świadomy, odpowiedzialny wybór.

autor: Agnieszka Urbańska