Wirtualna rzeczywistości nieruchomości

Żyjemy w czasach nieograniczonych możliwości. Tempo zmian jest niewyobrażalne. Ewolucja to mało, zdecydowanie jesteśmy uczestnikami rewolucji. W każdej dziedzinie biznesu zmuszą ona nas do zmiany tradycyjnych metod i narzędzi, tak by dostosowywać je do rosnących wymagań konsumentów oraz do nowych warunków życia. 

Obrót nieruchomościami wydawać może się dziedziną, w której bez namacalnej sprzedaży nie dojdzie do transakcji. Przekonujemy się jednak, że aktualne wydarzenia zachodzące na całym świecie, zmieniają wszystkie dotychczasowe poglądy i tym samym zmieniają również rynek nieruchomości. Wchodzimy coraz mocniej w fazę, gdzie narzędzie i techniki prezentowania nieruchomości w wymiarze wirtualnym są niezbędne. Bez wyjścia poza stare schematy i zastosowania nowych metod, biura nieruchomości nie będą z czasem miały racji bytu. 

Profesjonalne zdjęcia z homestagingiem uznajemy za oczywistość, choć w wielu biurach standardem są te z telefonu. Od kilku lat w branży rozwijało się zastosowanie spacerów wirtualnych, dzięki którym klient samodzielnie, w zaciszu domowym, mógł poruszać się po nieruchomości. Niestety niewielu klientów z tego korzystało, bo przecież można było przyjść na prezentację w dowolnym momencie. Realia funkcjonowania podczas pandemii spowodowały jednak, że narzędzie to okazało się idealne i zyskało bardzo na znaczeniu. Biura nieruchomości masowo zaczęły stawiać na robienie ich niemal przy każdej ofercie. Dla nas spacery nie były czymś nowym, wykonywaliśmy je na każdym domu, który trafił w nasze ręce. Jednak czegoś zawsze nam w tym brakowało. Forma ta nie dawała nam możliwości pokazania życia, które chcieliśmy ująć i tym samym oddać realną atmosferę danej nieruchomości. Film zdecydowanie bardziej nam to umożliwiał. Na naszej drodze pojawił się unikalny dom, wymagający niestandardowego podejścia. Zaczęliśmy szukać narzędzi adekwatnych do zaprezentowania jego potencjału. Tak trafiliśmy na firmę, która łączy spacer wirtualny z elementami interaktywnymi oraz filmem. Idea niezwykle przypadła nam do gustu. W końcu coś, co bardzo namacalnie pozwoli nam przedstawić to, co widzimy w rzeczywistości. Niesamowita jakość była czynnikiem, który jednoznacznie przekonał nas, że warto spróbować. Podjęliśmy współpracę z firmą New Media VR i jako pierwsze biuro nieruchomości w Polsce oraz drugie na świecie, przystąpiliśmy do realizacji nowego projektu. 

Na czym dokładnie polega technologia VR? 

W bardzo dużym uproszczeniu, to połączenie panoram fotograficznych wysokiej jakości, w które wklejony zostaje lektor oprowadzających po najważniejszych atrakcjach. Co ważne! W trakcie prezentacji klient może skorzystać z ruchomych elementów np. zapalenia świateł w pomieszczeniach, rozpalenia kominka czy zmianie scenerii otoczenia z dnia na noc. W ten sposób możemy pokazać niemal każdy, nawet ruchomy element wnętrza. Jesteśmy w stanie zaprezentować otoczenie nieruchomości w różnych porach roku. 

Rezydencja w Miękowie, bo o tej nieruchomości mowa, stała się pierwszym domem w Polsce, którego oferta sprzedaży zyskała taki interaktywny wymiar prezentacji. Lektorzy, to para agentów naszego biura, tak by było to jak najbardziej naturalne. Klient może przespacerować się wraz z nimi po całym domu o łącznej powierzchni 500m2 oraz działce 5000m2. W trakcie wirtualnych oględzin ma możliwość wykorzystania interaktywnych elementów i dzięki temu niemal poczuć klimat tego unikalnego wnętrza. Dodatkowo przy realizacji projektu postanowiliśmy dodać ujęcia z drona. Na nowego właściciela oprócz cudownego domu, położonego u podnóża Góry Dziewiczej i Puszczy Zielonka, czeka między innymi prywatny i zarybiony staw, dwa tarasy, wędzarnia z grillem, miejsce na ognisko, plac zabaw oraz domek ogrodnika. Ta perfekcyjnie zaprojektowana nieruchomość musiała zostać przedstawiona przez nas w zupełnie inny sposób, a znajdziecie go tutaj: https://newmediavr.com/miekowo/.

aut. Agnieszka Urbańska